Tereny miasta i gminy Korsze zamieszkane są przez ludność napływową z różnych regionów Polski oraz terenów włączonych po II-giej wojnie światowej do Związku Radzieckiego, a przybyłych na teren gminy w akcji repatriacyjnej . Na koniec 2000 roku miasto liczyło 5034 , a gmina łącznie 11471 mieszkańców. Mieszkańców gminy, po transformacji ustrojowej i likwidacji PGR -ów oraz przekształceń w PKP, dotknęło strukturalne bezrobocie , którego stopa sięga 29 %. Tereny po byłych PGR-ach w chwili obecnej są użytkowane przez prywatne podmioty.
Na terenie miasta istnieją w chwili obecnej zakłady produkcyjne:
- Zakład Sieci Rybackich S.A.
- Zakład Pracy chronionej MASPEX spółka z Wadowic
- PKP wraz ze spółkami obsługującymi tabor kolejowy i przewozy pasażerskie i towarowe
W mieście i gminie zarejestrowanych jest w systemie REGON 220 podmiotów gospodarczych prowadzących działalność handlową i usługową.
Gminę przecinają dwie drogi o znaczeniu regionalnym. Są to drogi krajowe relacji: Bartoszyce - Garbno - Kętrzyn - Giżycko oraz Biskupiec - Reszel - Korsze - Barciany - Srokowo - Węgorzewo. Skrzyżowanie tych dróg znajduje się 4 kilometry na południe od Korsz. Miasto jest odległe 80 kilometrów od Olsztyna. Regularne linie autobusowe łączą Korsze z Kętrzynem i Giżyckiem, Sępopolem oraz Bartoszycami, Barcianami i Reszlem.
W Korszach jest jedna stacja paliw. Inne, najbliższe znajdują się w Reszlu-15km ,Sępopolu-15km i Kętrzynie-25km. Węzeł kolejowy obsługuje pociągi pasażerskie i towarowe w czterech kierunkach(w tym 2 do granicy): Olsztyn, Białystok, Bartoszyce - granica państwa, Skandawa - granica państwa. Miasto i gminę obsługują 4 urzędy pocztowe: w Korszach, Kraskowie, Sątocznie i Łankiejmach. Modernizacja telekomunikacji poprawiła łączność telefoniczną i w chwili obecnej większość miejscowości jest podłączona do sieci telekomunikacyjnej. Istnieją rezerwy łączy, pozwalające na dalsze podłączenia. W Korszach istnieje również Posterunek Celny umożliwiający odprawy celne kolejowe i samochodowe.