Opis

IMG 8346 1         Kętrzyn jest miastem z bardzo bogatą i ciekawą historią liczącą ponad 650 lat. Burzliwe dzieje sprawiły, że spotykają się tutaj tradycje wielu narodów, które są żywe po dzień dzisiejszy. Dodatkowo nasze miasto położone jest w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Z dala od wielkomiejskiego zgiełku, jest doskonałym miejscem do wypoczynku i rekreacji.

Zachęcamy do odwiedzenia Kętrzyna. Będą to niezapomniane chwile, podczas których poznają Państwo historię Kętrzyna, niezwykle interesujące zabytki i ciekawe miejsca.

 

Miasto Kętrzyn - Historia

thLLLLBS1E       Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1329 roku. Na skraju puszczy, przy pruskiej osadzie Rast, Krzyżacy wybudowali drewnianą strażnicę nazwaną Rastenburg. Znajdowała się ona prawdopodobnie na wzgórzu nad rzeką Guber, w miejscu, gdzie około pół wieku później wybudowano stojący do dnia dzisiejszego obronny kościół św. Jerzego. Zadaniem strażnicy i osadzonej w niej załogi była obrona tej części państwa zakonnego przed licznymi wyprawami litewskimi; był to także punkt etapowy w krzyżackich wyprawach na Litwę. Strażnica, dwukrotnie zdobywana i palona przez Litwinów - 3 listopada 1345 roku przez wojska książąt Olgierda i Kiejstuta oraz 22 lutego 1347 roku była każdorazowo odbudowywana, położona przy niej osada zaludniała się nowymi mieszkańcami. 11 listopada 1357 roku komtur Bałgi Johan Schindekopf nadał osadzie przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim.

Miasto Kętrzyn - Gospodarka

thM3002CFF     Miasto Kętrzyn dysponuje wszechstronną ofertą skierowaną do zainteresowanych lokalizacją inwestycji w Kętrzynie. W naszym mieście z dużym powodzeniem rozwija się przemysł elektrotechniczny i maszynowy, odzieżowy, meblarski, przetwórstwo rolno-spożywcze oraz produkcja opakowań i ozdób świątecznych.

Kętrzyn posiada aktualne Plany Zagospodarowania Przestrzennego pokrywające 80% powierzchni miasta. Na bieżąco trwają prace nad pozostałymi planami.

Od kilkunastu lat w Kętrzynie ma swój oddział Philips Lighting Poland S.A. producent nowoczesnych i energooszczędnych opraw oświetleniowych oraz systemów sterowania oświetleniem. Obecność Philips Lighting w Kętrzynie zaowocowała realizacją wielu wspólnych projektów, takich jak nowoczesne oświetlenie uliczne miasta, iluminacja zabytków, a w ostatnich latach oświetlenie miejskich fontann.

Miasto Kętrzyn - Kultura

thAMN8FK4T         Kętrzyn w zakresie kultury, rekreacji i sportu oferuje szeroką gamę usług, które są skierowane nie tylko do mieszkańców, lecz także do licznie odwiedzających nasze miasto gości. Dzięki istniejącej bazie turystycznej, atrakcyjnemu położeniu oraz licznym imprezom o charakterze masowym Kętrzyn staje się atrakcyjnym miastem do wypoczynku, rekreacji i uprawiania sportu.

Organizatorami większości imprez w mieście są Kętrzyńskie Centrum Kultury oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Liczne instytucje kulturalne, stowarzyszenia i organizacje sportowe urozmaicają bogaty kalendarz imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych miasta.

Miasto Kętrzyn - Turystyka

th20AXEYZB       Kętrzyn proponuje bogatą ofertę turystyczną o każdej porze roku. Nasza oferta jest skierowana do wszystkich turystów od tych maluczkich, którym możemy zaproponować atrakcje Kompleksu Rekreacyjno - Sportowego „Kętrzynianka", po tych bardziej wymagających, dla których nasze miejskie instytucje co roku przygotowują szereg ciekawych inicjatyw kulturalno - sportowych...

Zamek został wzniesiony na wzgórzu nad rzeką Guber. Budowę gotyckiego zamku, w przeszłości będącego siedzibą prokuratora krzyżackiego, prawdopodobnie rozpoczęto po nadaniu praw miejskich w 1357 roku. Wcześniej grodu przed najazdami litewskimi broniła drewniana strażnica, wzniesiona przez krzyżaków na zgliszczach zdobytego w XIII wieku pruskiego grodu Rast. Warowną budowlę zamku otoczono murem z trzema basztami w narożnikach i bramą od strony Miasta. Do dziś zachowały się fragmenty murów obronnych z basztami. Zamek początkowo był budowlą trójstronną ,zamkniętą od strony zachodniej murem z bramą wjazdową. W reprezentacyjnym skrzydle północnym mieścił się refektarz, pomieszczenia mieszkalne krzyżackiego prokuratora oraz kaplica.

baner barciany

baner ketrzyn

baner korsze

baner lgd

baner reszel

baner srokowo

baner ug ketrzyn

image001
pudwagi

Kontakt z nami

Adres

Związek Gmin "BARCJA"
ul. Plac Piłsudskiego 1
11-400 Kętrzyn

Telefon
+48 089 751 24 50
Email

barcja@wp.pl

Napisz do nas