Miasto i Gmina Reszel - Turystyka

Gotycki kościół farny św. Piotra i Pawła z XIV wieku, wystrój empirowo-klasycystyczny z XIX wieku, wysoka wieża.

Klasycystyczne kolegium jezuickie, działające w latach 1626-1780, ufundowane przez króla Jana Kazimierza, przebudowane w latach 1803-1805.

Ratusz - odbudowany po pożarze miasta na starych fundamentach w latach 1815-16. Usytuowany pośrodku rynku, klasycystyczny, fasadą frontową zwrócony jest na zachód. Pierwotnie kondygnację przyziemia stanowiła otwarta hala, gdzie mieściły się stajnie magistrackie. Wokół rynku zabytkowe domy mieszkalne, wzniesione po pożarze w 1806 roku. Zachował się oryginalny, średniowieczny układ ulic i placów w centrum miasta, dzięki czemu Reszel znalazł się na liście miast zabytkowych ICOMOS.

Kościół św. Jana Chrzciciela. Wzniesiony w latach 1799-1800, późnobarokowy, jednonawowy. Obecnie administruje kościołem parafia grekokatolicka.

Stara plebania znana ze źródeł z 1444 roku, kilkakrotnie przebudowywana. Budynek barokowy, wzniesiony przy średniowiecznym murze obronnym.

Klasztor Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny, budynek wymieniany w dokumentach z 1450 roku, obecny klasztor z lat 1723-1743.

Baszta z fragmentami murów obronnych wzniesionych w latach 1360-1370. Baszta murowana z cegły o układzie wendyjskim, polskim i nieregularnym

Spichlerz z przełomu XVIII/XIX wieku o konstrukcji ryglowej, wypełnionej cegłą tynkowaną.

Most gotycki z XIV wieku, wysoki, zamykający dolinę parkową od strony północnej. Niegdyś most stanowił jednolitą, blokową zaporę, w której murach mieściło siępruskie więzienie.

Unikalny park miejski nad głęboką doliną rzeki Izery. W parku amfiteatr, minizoo, plac zabaw dla dzieci.

Święta Lipka - Bazylika Mniejsza zwana Perlą Baroku, zabytek klasy zerowej, najwspanialszy w północnej Polsce obiekt architektury barokowej. Kościół otoczony jest krużgankiem z czterema narożnymi kaplicami. Wewnątrz wspaniałe freski, ołtarze, obrazy, rzeźbione konfesjonały, organy z ruchomymi dekoracjami. Pokazy organowe w sezonie turystycznym odbywają się co godzinę. W każdy piątek lipca i sierpnia (godz. 20.00) organizuje się Świętolipskie Wieczory Muzyczne . Klasztor ojców Jezuitów posiada pokoje gościnne. Święta Lipka położona jest nad jeziorem Dejnowo.

baner barciany

baner ketrzyn

baner korsze

baner lgd

baner reszel

baner srokowo

baner ug ketrzyn

image001
pudwagi

Kontakt z nami

Adres

Związek Gmin "BARCJA"
ul. Plac Piłsudskiego 1
11-400 Kętrzyn

Telefon
+48 089 751 24 50
Email

barcja@wp.pl

Napisz do nas