Gotycki kościół farny św. Piotra i Pawła z XIV wieku, wystrój empirowo-klasycystyczny z XIX wieku, wysoka wieża.
Klasycystyczne kolegium jezuickie, działające w latach 1626-1780, ufundowane przez króla Jana Kazimierza, przebudowane w latach 1803-1805.
Ratusz - odbudowany po pożarze miasta na starych fundamentach w latach 1815-16. Usytuowany pośrodku rynku, klasycystyczny, fasadą frontową zwrócony jest na zachód. Pierwotnie kondygnację przyziemia stanowiła otwarta hala, gdzie mieściły się stajnie magistrackie. Wokół rynku zabytkowe domy mieszkalne, wzniesione po pożarze w 1806 roku. Zachował się oryginalny, średniowieczny układ ulic i placów w centrum miasta, dzięki czemu Reszel znalazł się na liście miast zabytkowych ICOMOS.
Kościół św. Jana Chrzciciela. Wzniesiony w latach 1799-1800, późnobarokowy, jednonawowy. Obecnie administruje kościołem parafia grekokatolicka.
Stara plebania znana ze źródeł z 1444 roku, kilkakrotnie przebudowywana. Budynek barokowy, wzniesiony przy średniowiecznym murze obronnym.
Klasztor Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny, budynek wymieniany w dokumentach z 1450 roku, obecny klasztor z lat 1723-1743.
Baszta z fragmentami murów obronnych wzniesionych w latach 1360-1370. Baszta murowana z cegły o układzie wendyjskim, polskim i nieregularnym
Spichlerz z przełomu XVIII/XIX wieku o konstrukcji ryglowej, wypełnionej cegłą tynkowaną.
Most gotycki z XIV wieku, wysoki, zamykający dolinę parkową od strony północnej. Niegdyś most stanowił jednolitą, blokową zaporę, w której murach mieściło siępruskie więzienie.
Unikalny park miejski nad głęboką doliną rzeki Izery. W parku amfiteatr, minizoo, plac zabaw dla dzieci.
Święta Lipka - Bazylika Mniejsza zwana Perlą Baroku, zabytek klasy zerowej, najwspanialszy w północnej Polsce obiekt architektury barokowej. Kościół otoczony jest krużgankiem z czterema narożnymi kaplicami. Wewnątrz wspaniałe freski, ołtarze, obrazy, rzeźbione konfesjonały, organy z ruchomymi dekoracjami. Pokazy organowe w sezonie turystycznym odbywają się co godzinę. W każdy piątek lipca i sierpnia (godz. 20.00) organizuje się Świętolipskie Wieczory Muzyczne . Klasztor ojców Jezuitów posiada pokoje gościnne. Święta Lipka położona jest nad jeziorem Dejnowo.